Saturday's Results

Girls' Lacrosse

NONLEAGUE

Radnor 9, Milton (GA) 8

Central Bucks West 18, Mount St. Joseph 16

Lower Merion 17, Pope John Paul II 6

Baltimore Friends 9, Friends' Central 8

Episcopal Academy 14, Garrison Forest (Md.) 7

Owen J. Roberts 16, Wilson-West Lawn 5

Wissahickon 8, Pennsbury 3

Harriton 20, Central Bucks East 4

Garnet Valley 19, Hatboro-Horsham 8

Boys' Lacrosse

PNC INVITATIONAL

McDonogh (Md.) 10, Episcopal Academy 8

NONLEAGUE

Haverford High 9, West Chester Rustin 8

Penncrest 11, Kennett 4

Boys' Latin 10, Radnor 8

Acad.of New Church 11, Archbishop Ryan 3

Ridley 14, Central Bucks West 2

Unionville 12, Council Rock South 5

Central Bucks East 6, Conestoga 4

Track & Field

PENNSYLVANIA TRACK CLASSIC

At Plymouth Whitemarsh

BOYS

100 meters: 1. David Bryan, Upper Dublin, 11.95; 2. Samson Bloh, Truman, 12.15; 3. Tyreem Welton, Penn Wood, 12.22.

200: 1. Nick Shaffer, Methacton, 22.73; 2. Jalen Marks-Allen, Swenson, 22.83; 3. Nate Reynolds, Norristown, 23.26.

400: 1. Charlie Wells, Penn Wood, 51.28; 2. George Weems, Upper Dublin, 51.71; 3. Ndiaga Seck, Penn Wood, 51.94.

800: 1. Joseph Previdi, Masterman, 2:04.81; 2. Dwayne Collins, Swenson, 2:06.19; 3. Ahmere Ponzo, Penn Wood, 2:06.44.

1,600: 1. Julian Degroot-Lutzner, Masterman, 4:27.27; 2. Kyle Shinn, Wyomissing, 4:29.19; 3. Dwayne Collins, Swenson, 4:49.00.

3,200: 1. Jack DiCintio, Wyomissing, 9:58.38; 2. Jeff Kirshenbaum, Methacton, 10:21.98; 3. Doug Luba, Plymouth Whitemarsh, 10:59.88.

110 hurdles: 1. Josh Wolfe, Christopher Dock, 15.27; 2. Martin Valle, Wilson, 15.51; 3. Malik Jefferson, Swenson, 15.54.

300 hurdles: 1. John Lewis, Cheltenham, 39.43; 2. Kornelius Klah, Pennsbury, 40.98; 3. Josh Wolfe, Christopher Dock, 41.34.

4x100: 1. Neshaminy, 45.30; 2. Penn Wood, 46.16; 3. Truman, 47.09.

4x400: 1. Penn Wood, 3:31.24; 2. Penn Charter, 3:39.98; 3. Engineering & Science, 3:48.11.

4x800: 1. Neshaminy, 8.18.91; 2. Wilson, 8.22.23; 3. Methacton, 8.42.94.

Distance Medley: 1. Carlisle, 11.02.51; 2. Masterman 11:40.78; 3. Methacton, 11.54.92.

High Jump: 1. Akeem Blake, Penn Charter, 6-02.00; 2. James Steen, George School, 6-02.00; 3. Bryce Ritter, Wilson, 5-08.00

Long Jump: 1. Eric Parson, Truman, 19-08.00; 2. Brian Kaufman, Upper Dublin, 18-08.00; 3. Terez Franklin, Truman, 18-07.75.

Triple Jump: 1. Eric Parson, Truman, 43-03.50; 2. D'Andre Pollard, Neshaminy, 43-03.00; 3. Amani Kuderha, Penn Wood, 41-06.50.

Shot Put: 1. Kieran Moore, Upper Dublin, 50-02.75; 2. Quincy Williams, Plymouth Whitemarsh, 46-05.00; 3. Sean Foley, Penn Charter, 45-06.00.

Discus: 1. Kieran Moore, Upper Dublin, 127-05; 2. Jim Razzano, Wilson, 122.11; Tio Dottin, Engineering & Science, 103-10.

Javelin: 1. Jon Koehler, Methacton, 139-04; 2. Adjua Dashield, Plymouth Whitemarsh, 137-10; 3. Chase Reber, Methacton, 134-06.

GIRLS

100 meters: 1. Allison King, North Penn, 13.14; 2. Caroline Duffy, Methacton, 13.35; 3. Amy Domenick, Methacton, 13.48.

200: Caroline Duffy, Methacton, 26.14; 2. Leiana Dean, North Penn, 26.63; 3. Dottie Reigel, Wilson, 27.07.

400: 1. Broklynn Broadwater, Springside Chestnut Hill, 58.73; 2. Alexandria Kitchell, Springside-Chestnut Hill, 59.18; 3. Uche Nwogwugwu, North Penn, 59.85.

800: 1. Agnes Mansary, Penn Wood, 2:21.41; 2. Maddison Landis, Christopher Dock, 2:21.61; 3. Emily Smith, Penn Charter, 2:29.19.

1,600: 1. Britton Gagliardi, Wilson, 5:18.97; 2. Alison Willingmyre, Wilson, 5:22.47; 3. Ariana Gardizy, North Penn, 5:27.99.

3,200: 1. Olivia Dyer, North Penn, 11:54.54; 2. Claudia Ahworth, Masterman, 11:57.79; 3. Kabrina Weaver, Neshaminy, 12:38.97.

100 hurdles: 1: Alyssa Zukowski, Neshaminy, 15.99; 2. Nia Baldwin, Masterman, 16.27; 3. Sarah Wiener, North Penn, 16.44.

300 hurdles: 1. Brooklynn Broadwater, Springside Chestnut Hill, 43.87; 2. Lauren Follis, North Penn, 48.00; 3. Taylor O'Brien, Plymouth Whitemarsh, 48.29.

4x100: 1. North Penn, 50.25; 2. Methacton, 50.76; 3. Neshaminy, 51.39.

4x400: 1. North Penn, 4:07.04; 2. Wilson, 4:09.30; 3. Plymouth Whitemarsh, 4:17.11.

4x800: 1. Wilson, 9:42.82; 2. North Penn, 9:55.92; 3. Germantown Academy 10:23.00.

Distance Medley: 1. North Penn, 12:53.11; 2. Carlisle, 12.58.27; 3. Pennridge, 13:03.81.

High Jump: 1. Uche Nwogwugwu, North Penn, 5-02.00; 2. Fallon Brown, Methacton, 5-01.00; 3. Rowan Palmour, George School, J5-01.00.

Long Jump: 1. Jenny Martin, Methacton, 16-04.00; 2. Rainah Dunham, Methacton, 15-09.00; 3. Lauren Earnshaw, Methacton, 15-00.00

Triple Jump: 1. Nicolette Serratore, Methacton, 36-02.75; 2. Tabitha Miller, Christopher Dock, 35.03.50; 3. Jenny Martin, Methacton, 35-00.00.

Shot Put: 1. Tejerra Ellis, Methacton, 34-03.00; 2. Brittany Van Strien, North Penn, 30-06.50; 3. Kathleen Stevenson, North Penn, 29-04.75.

Discus: 1. Mercedez Wright, Wilson, 91-04; 2. Tejerra Ellis, Methacton, 89-07; 3. Emily Nice, Methacton, 85-01.

Javelin: 1. Nicolette Serratore, Methacton, 125-01; 2. Jenny Martin, Methacton, 123-00; 3. Erica Rummel, Council Rock North, 117-04.

Baseball Box

Cardinal O'Hara 000 100 0 - 1 5 1

Marple Newtown 120 000 4 - 7 8 3

QP: Grant Wallace. LP: Taylor. 2B: MN-Ricky Collings, Scott Hahn.

Sunday's Schedules

Baseball

NONLEAGUE

Holy Ghost Prep at MaST Charter, 1

Hatboro-Horsham at Archbishop Ryan, 4

Softball

NONLEAGUE

Episcopal Academy at Archbishop Ryan, 6

Boys' Lacrosse

NONLEAGUE

Comsewogue (N.Y.) at Springfield (D), noon

Girls' Lacrosse

NONLEAGUE

Radnor vs. Suffern at Hilton Head, 10 a.m.

Canterbury School (Conn.) at Hill School, 1