2011 All-Central League Football Team

Offense

QB

1st Team: Ryan Corkery, Garnet Valley.

2nd Team: Pat Moriarty, Harriton; Jim Viviano, Conestoga.

Honorable Mention: Nick Nikoi, Upper Darby; Matt Davis, Ridley; Eddie Durkin, Haverford; Ryan Strain, Springfield.

RB

1st Team: Justin Pyle, Garnet Valley; Cimirrow Moat, Marple Newtown; Jalen Randolph, Ridley.

2nd Team: James Griffin, Strath Haven; Rob Murphy, Springfield; Mike Clancy, Haverford.

Honorable Mention: Dylan Hewitt, Haverford; Ernest Pendleton, Lower Merion; Joe Gartland, Penncrest; Tajae Bryant, Radnor; Shane Dougherty, Ridley; Keith DeCindis, Strath Haven; Sonkarly Wimpea, Upper Darby.

WR

1st Team: Kyle Keyser, Garnet Valley; Andrew Destefano, Conestoga.

2nd Team: Fred Thorpe, Upper Darby; Kevin Trusty, Penncrest

Honorable Mention: Juwan Valentine, Harriton; Jake Meindl, Springfield; Brendan McKain, Haverford, Davonte Carter, Conestoga; Rockne O'Leary, Garnet Valley; Mike Gentile, Haverford; Desmond Ellis, Lower Merion; Joey Pham, Marple Newtown; Tim Wilson, Radnor; Mike Crowley, Ridley; John Wise, Springfield.

TE

1st Team: Ryan Kelly, Harriton.

2nd Team: Dan Moyer, Lower Merion

Honorable Mention: Riley Pritchett, Conestoga; Pat Tees, Garnet Valley; Ryan Furst, Marple Newtown; Dayo Kuteti, Upper Darby; Ira Ferguson, Strath Haven

Center

1st Team: Connor Breslin, Marple Newtown

2nd Team: Drew Platt, Strath Haven

Honorable Mention: Donte Burgese, Garnet Valley; Connor Brooke, Haverford; Paul Soombonsong, Radnor

O-Line

1st Team: John Guest, Garnet Valley; PJ Plummer, Strath Haven, John Ciurlino, Springfield; Dylan Cullen, Haverford

2nd Team: James Brown, Ridley; Matt Donohue, Garnet Valley; Alex Fusco, Upper Darby; Robert Campbell, Conestoga

Honorable Mention: Eli Zimmer, Lower Merion; Corey Power, Marple Newtown, Georr Hegg, Conestoga, Matt Williamson, Harriton; Dan Herbster, Garnet Valley; Austin Hennessy, Haverford; Chris Kurkian, Marple Newtown; Sean Ridinger, Marple Newtown; Anthony Lombardozzi, Penncrest; Matt Sinax, Ridley; Steve Poulosis, Ridley; Vince Marra, Springfield; Kevin Sherry, Strath Haven; Ayitey Kewi, Upper Darby.

Defense

D-Line

1st Team: Andrew Thomas, Garnet Valley; James Brown, Ridley; PJ Plummer, Strath Haven; KC Lutterman, Haverford

2nd Team: Chris Kurkian, Marple Newtown; Joe Lockley, Springfield; Mark Kaminskas, Conestoga; Ayitey Kwei-Quayle, Upper Darby

Honorable Mention: P.J. Quinn, Penncrest; Pat McDonnell, Conestoga; Dalton Mayberry, Garnet Valley; Dan Young, Haverford; Tom Fior, Haverford; Anthony Desiderio, Marple Newtown; Matt Sinax, Ridley; Rich Coia, Ridley; John Ciurlino, Springfield; Mike McGarvey, Springfield; Kevin Sherry, Strath Haven.

LB

1st Team: Tyler Morrissey, Springfield; Shane Dougherty, Ridley; Nick Prestipino, Conestoga; Paul Soombonsong, Radnor.

2nd Team: Steven Elf, Garnet Valley; Joe Vegso, Marple Newtown; Craig Petit, Upper Darby; Ian Fleming, Penncrest.

Honorable Mention: Ryan Kelly, Harriton; Eric Korn, Harriton; Grant Garbutt, Conestoga; Josh Johnson, Strath Haven; Ryan Van Horn, Garnet Valley; Brandon Waller, Haverford; Mike Clancy, Haverford; Mike Deuber, Lower Merion; Tajae Bryant, Radnor; Dennis Bryson, Ridley; Jalen Randolph, Ridley; Joe Yorke, Ridley; Mike Dougherty, Springfield; Jake Morris, Strath Haven; John Wise, Springfield.

D-Backs

1st Team: Dequan Hill, Ridley; James Griffin, Strath Haven; Dan Smyth, Springfield; Fred Thorpe, Upper Darby; Mike Gentile, Haverford.

2nd Team: Zach Gregory, Conestoga; Tevon Howie, Strath Haven; Max Golden, Lower Merion; Joey Pham, Marple Newtown

Honorable Mention: Garrison Jacques, Radnor; Kenny Brown, Harriton; Dave McGrath, Garnet Valley; Marcus Sydnor, Haverford; Ernest Pendleton, Lower Merion; Cimirrow Moat, Marple Newtown; Joe Gartland, Penncrest; Mike Crowley, Ridley; Warren Allen, Springfield; Taron Howie, Strath Haven.

All-Purpose Player

1st Team: Tim Wilson, Radnor.

2nd Team: Dylan Hewitt, Haverford.

Honorable Mention: Andre Pendleton, Harriton; Ernest Pendleton, Lower Merion.

Kicker

1st Team: Brandon Dowd, Garnet Valley.

2nd Team: Anthony Nicolardi, Marple Newtown.

Honorable Mention: Kelton Heaverly, Ridley.

Punter

1st Team: Zach Gregory, Conestoga.

2nd Team: Chris Kurkian, Marple Newtown.

Honorable Mention: Dan Moyer, Lower Merion.

SPORTMANSHIP

1. Strath Haven

2. Haverford

3. tie, Garnet Valley and Ridley

-Rick O'Brien